Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzorzec rasy Gryfonik
21-01-2013, 21:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-03-2013 19:48 przez griffons.pl.)
Wzorzec rasy Gryfonik
Wygląd ogólny:
Griffon powinien być inteligentny, czujny, wytrzymały, a jego budowa krępa, ciało krótkie, przyciągający uwagę swym prawie przypominającym człowieka wyrazem. Gryfonik brukselski i belgijski to psy szorstkowłose, natomiast gryfonik brabancki jest krótkowłosy, wszystkie z nich różnią się również kolorem, ale oprócz warstwy, nie ma między nimi żadnej różnicy .... [pokaż więcej]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-05-2013, 21:37
RE: Wzorzec rasy Gryfonik
może jakaś dyskusja w temacie wzorca Uśmiech

Jest kilka interesujących punktów, które uważam,że były by warte do omówienia. Na pewno ciekawi mnie opinią hodowców, do czego przede wszystkim dążą, co uznają za najważniejsze.
Jakie są spostrzeżenia sędziów, na co najbardziej zwracają uwagę, na co mogą przymknąć oko, kosztem "czegoś" lepszego.
Ciekawią mnie Wasze spostrzeżenia i doświadczenie, ja niestety wypowiedzieć się nie mogę (jedynie mogę się opierać na fakcie wzorca, ale jak jest w praktyce?), całe życie byłam z yorkami Zawstydzony .

http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/81.pdf

Czytałam kilkukrotnie wzorzec i niektóre punkty są wyraźnie wyszczególnione,a czasem wydaje się,że niektóre do własnej interpretacji Podejrzany
a może macie bardziej wyszczególniony wzorzec
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
12-05-2013, 21:20
Ciekawa jestem jaka powinna być wzorcowa wielkość gryfonika, ponieważ jak widać nie ma o tym ani słowa, a na wystawach widziałam bardzo odbiegające od siebie wielkością gryfoniki. Niektóre są maleńkie i przypominają bardziej chiuauki a niektóre są wręcz ogromne Huh

Interesuje mnie też kwestia wad eliminujących, we wzorcu stoi jak byk "Jakakolwiek biała łata". Czyli mam rozumieć że egzemplarze posiadające białą łatę powinny być nie używane do hodowli ?? Więc jak to się ma do rzeczywistości ?? Czy sędziowie nie widzą białych łat, czy może czarna henna pomogła im ich nie zauważyć ??

Generalnie drażni mnie że sędziowie mają zmienne zdanie... czy aby nie znają wzorca wystarczająco dobrze ?? Właściwie ze wszystkich wystaw Baccara przywoziła w opisie zdanie na temat doskonałej głowy, aż tu któregoś razu, byłam drugi raz u pewnego sędziego który się zachwycał jej głową, i nagle stwierdził że ma za duży przodozgryz....O matko
12-05-2013, 23:36
Dziękuję za pierwsze zainteresowanie tematem. Myślę,że jest to ważna dyskusja w temacie tak rzadkiej rasy Anioł
DAgacia dokładnie te punkty też mnie interesowały. Rzeczywiście nic nie ma o wysokości w kłębie,a waga od 3,5 do 6 jest dosyć rozpięta skalą, choć wiadomo,że po wystawach chodzą i o wiele cięższe psy, ale tu też duży wpływ ma kościec naszego ulubieńca. Co za tym idzie pies psu nei równy.
Co do przodozgryzu, rzeczywiście zdarzają się sytuacje,że przodozgryz jest "za duży", ciekawi mnie, czy macie jakieś informacje o budowie i układzie szczęki w takim typie. Ja usłyszałam(ale nie wiem ile w tym prawdy), że żuchwa nie powinna wystawać więcej niż 5 mm i że wtedy mówimy o idealnym przodozgryzie, ciekawe ile w tym prawdy.
Dodatkowo białe łaty, rzeczywiście jest wyszczególnione,że białe łaty są wadą eliminującą, ale pojedyncze białe włosy na klatce piersiowej są dopuszczalne, tutaj wzorzec mówi jasno ( i fajnie ).
Pytanie co z chodem, bo jest jedynie wspomniane o wykroku, fakt,że klatka musi być szeroka, co można zinterpretować,że np francuz nie powinien być dopuszczalny, czy spotkaliście sie z takim krokiem u psa wystawowego? A tylne kończyny czy muszą iść równolegle, czy może są jakieś odstępstwa. Buldgoi mają często załamujące się tylne łapki Uśmiech
Kwestia plecków( na którym punkcie jestem sifksowana Oczko ale to chyba przez yorki) czy muszą być jak z pod deski? We wzorcu jest wzmianka,że zad może być delikatnie opadający, czyli mam rozumieć,że ogon moze być trochę niżej położony od linii grzbietu?
I zęby.. jest napisane,że oczywiście przodozgryz,że siekacze mają być równo ułożone i powinniśmy unikać brakach w siekaczy, ale nie jest zapisane,że jest to wada dyskwalifikująca, jeśli zdarzy się jakiś ubytek. Czyli rozumiem,że mogą zdarzać się jakieś małe braki w uzębieniu ( ze względu na płaski ryjuś ? ).
Czekam na Wasze opinie w temacie, a może zauważyliście jeszcze jakieś puknty,które można na różne sposoby interpretować i jak te tematy mają się w kwestii wystaw i hodowli, bo wiadomo,że w życiu nie sprawiają psu problemów Uśmiech
13-05-2013, 17:12
W wielkości gryfonika bardzo ważne są proporcje.Może być większy ale jego proporcje są prawie idealne i jest piękny, a będzie piesek o wadze około 5 kg,(według wzorca idealna waga) ale zbudowany nieproporcjonalnie i jego wygląd nie jest pociągajacy.Ta waga we wzorcu to chyba dotyczy psów młodych tzn. 3 letnich, bo starsze potrafia ważyć zdecydowanie więcej.
Jeśli chodzi o zgryz to najlepiej zęby w jednej linii, po 6 na dole i górze(chociaż bardzo często są ustawione naprzemiennie zachodząc na siebie)W Wielkiej Brytanii mogą mieć braki zębowe, bo to pieski ozdobne.U nas też wielu sędziów nie zwraca uwagi na zęby sprawdzają tylko czy jest przodozgryz.Zdażaja się jednak tzw. Dentyści którzy liczą i bardzo dokładnie oglądają psu ząbki.
Jestem zdania, że brak jednego zęba nie jest wadą dyskwalifikacyjną, ale już krycie pary która ma braki zębowe jest wielkim błędem i szkodzi rasie.
Wielkość przodozgryzu tez nie jest określona.Wiadomo, że mniejszy przodozgryz jest lepszy, ale najważniejsze jest by przy zamkniętym pyszczku nie było widać zębów.

"BARGEST" - Warszawskie Gryfoniki
13-05-2013, 21:42
Własnie zęby są ciekawą dyskusją u ras, gdzie we wzorcu nie jest dokładnie wypisane. Choć rzecwyisćie nie jest zaznaczone,że nie jest wada dyskwalifikująca.
dziękuję za kolejne cenne sugestie.
A co z plecami, zaokrąglonym zadem czy też ilością białych włosów w innych miejscach niż klatka piersiowa?
Czekam na dalszą dyskusję.
14-05-2013, 12:29
Jeśli chodzi o białe znaczenia to dopuszczalne są niewielkie ilości białych włosów na klatce piersiowej (tak by można je było usunąć bez uszczerbku dla szaty) natomiast większe skupiska białych włosów są wadą dyskwalifikującą np. tak jak u tych szczeniąt pokazanych FB.
Grzbiet powinien być prosty z zaznaczonym kłebem, a ogon osadzony wysoko, wtedy zad nie jest zaokrąglony, ale to jest idealnie, a wiadomo, że ideałów nie ma.Czym niżej osadzony ogon to bardziej zaokrąglony zad.
W obecnym wzorcu napisane jest, że ogon powinien być zadarty nad grzbiet jednak go nie dotykać, a co najmniej 60% wystawianych gryfoników ma ogon zakręcony i dotykający grzbietu.To jest efekt tego, że zawsze miały obcinane ogonki i nie wiemy jakie ogony mieli rodzice, dziadkowie i pradziadkowie, im wyżej osadzony ogon większe prawdopodobieństwo, że będzie zakręcony.Jednak tym nie należy się martwić, bo jest niewielu sędziów,którzy zwracają uwagę na to czy ogon jest zakręcony czy szablasty.

"BARGEST" - Warszawskie Gryfoniki
17-05-2013, 01:08
Baccara ma ciut nisko osadzony ogon, a że jest dziewczyna nieśmiała to na 80% wystaw nosi ogon nisko, i wygląda niebardzo... Ale jak idzie w towarzystwie Koki (mojej Amstaffki) to nie widziałyście lepszego ogona Język hehe jest bardzo wysoko i nie dotyka grzbietu ;-)
19-10-2017, 20:42
śliczne psisko Uśmiech
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości