Stworzenie nowoczesnego portalu o gryfonikach
Witaj! (LogowanieRejestracja)

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
II ZLOT GRYFONIKÓW - program
16-03-2014, 22:19
RE: II ZLOT GRYFONIKÓW - program
Mamy wśród Gryfomaniaków lekarzy weterynarii Uśmiech. Sądzę, że nie odmówią pomocy. Możemy zaplanować jakiś czas na konsultacje medyczne. Może wpłyną propozycje jeszcze innych tematów zdrowotnych.

JB - Radosne Nastroje
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2014, 23:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-03-2014 23:11 przez pronako.)
Witamy!

Proponujemy zarezerwować nieco czasu na dyskusję we własnym gronie na temat stanu gryfoników w Polsce.

Obserwujemy od pewnego czasu niekorzystną zmianę eksterieru gryfoników brukselskich, których gatunek sierści przedstawia wiele do życzenia. Jest ona miękka, falująca, kolor nie ma odpowiedniego wysycenia. Można by poszukać rozwiązania np. stosowanie właściwych szamponów, trymowanie, może odpowiednia dieta?

Pojawiają się również brabantczyki, których głowa bardziej przypomina głowę mopsa czy buldoga francuskiego. Psy te mają nietypowy dla rasy wyraz: inaczej osadzone oczy, zbyt długie fafle, tyłozgryz. Niekiedy widywaliśmy na FB i na wystawach takie brabanty i niestety były wysoko oceniane. Pochodzą z różnych europejskich hodowli ( nie chodzi nam o zbyt długie kufy, bo to nawet zdrowiej dla psa).

Ciekawi jesteśmy również zdania Zlotowiczów na temat kondycji zdrowotnej gryfoników (dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, wypadająca rzepka kolanowa, wady serca, choroby oczu i ostatnio diagnozowany SM syndrom Arnolda-Chiari – syringomyelia). Może warto byłoby przedyskutować i w przyszłości opracować standardy postępowań prowadzących do badań suk hodowlanych i reproduktorów nie tylko na występowanie samej choroby u psa ale również na nosicielstwo chorób genetycznych ( wydaje nam się, że zarówno wady w wyglądzie jak i choroby nie dotyczą wyłącznie psów pochodzących z przypadkowych skojarzeń - bez rodowodów - ale i tych o udokumentowanym pochodzeniu ). Podobno obecnie dostęp do badań genetycznych jest łatwiejszy niż kilka lat temu. A może ktoś jest zorientowany, jak to wygląda u hodowców w innych krajach europejskich. Może warto byłoby skorzystać z ich doświadczeń.

Zależy nam (myślimy, że Wszystkim) na tym, aby gryfoniki miały właściwy wygląd a przede wszystkim były zdrowe i to nie tylko ze względu na przyszłych właścicieli ale przede wszystkim ze względu na psy, bo chore i nieurodziwe, niezależnie czy mają rodowód czy nie, częściej trafią do schronisk i będą miały mniejsze szanse na adopcję.

Pozdrawiamy serdecznie: Maciej i Kasia Łubkowscy z Rupertem i Arnisiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
25-03-2014, 08:08
Popieram Was Kasiu i Maćku problem zdrowia należy omówić.Właśnie profilaktyczne badania pomogą polepszyć stan zdrowia naszych pociech.
Co do szaty gryfoników brukselskich to kolor i jakość szaty nie jest uzależniona od rodzaju pożywienia, a raczej od doboru par.Dlatego tez i ten problem należałoby poruszyć.

"BARGEST" - Warszawskie Gryfoniki
25-03-2014, 20:03
Kasiu i Maćku, Wasza propozycja jest bardzo cenna. Czy zastanawialiście się jaką formę nadać takiej debacie?

Jeżeli pamiętacie na zakończenie I Zlotu wysunęłam propozycję szkolenia specjalistycznego dla Gryfomaniaków z zakresu dziedziczenia cech i doboru hodowlanego. Z moich kontaktów z hodowcami wynika, iż jest wysoki poziom niewiedzy w tym zakresie. Wymyśliłam, że mógłby to poprowadzić ktoś dobrze zorientowany w temacie, znający gryfoniki i linie hodowlane a do tego nie uwikłany w powiązania hodowlane. Podjęłam nawet wstępne rozmowy z takim "Kimś", ale powiedziano mi, że ta osoba, sędzia kynologiczny, nie jest lubiana w środowisku wystawców gryfoników. Uznałam, ze nie ma sensu zapraszać kogoś, kto budzi kontrowersje.
Nie mam obecnie pomysłu jak to rozwiązać. Jeżeli macie jakieś sugestie, piszcie.

Jeżeli chodzi o sprawy zdrowotne możemy porozmawiać, jak piszecie, we własnym gronie na zasadzie przekazu wiadomości jakie kto posiada. Mnie bardzo interesowałoby jak do sprawy badań profilaktycznych podchodzi się w krajach, w których populacja gryfoników jest większa niż u nas. Nie mam takich kontaktów ani wiadomości.

JB - Radosne Nastroje
30-03-2014, 00:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-03-2014 00:54 przez Kira.)
Nawiązując do postu pronako
Małgosia podesłała mi pewien artykuł: Syringomyelia inaczej syndrom Arnolda - Chiari

Jeśli ktoś zna angielski może zapoznać się z raportem medycznym dotyczącym bezpośrednio gryfoników (plik PDF ma 15,6 MB)
można go pobrać tu: Syringomyelia in the Griffon Bruxellois Dog

Hodowla Gryfoników Hell on Wheels
www.piesdlaciebie.pl
www.gryfonikbelgijski.pl
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości